İYİ PAMUK UYGULAMALARI

Dünyanın hak ettiği iyi Pamuk (BCI)
Pamuk dünyadaki en önemli doğal elyaf olarak her zaman gündemde. Yiyecekte, dekorasyonda, ilaç üretiminde ve tabii ki moda sektoründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Eğer dikkatli yönetilirse yenilenebilir bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır.
Dünya çapında milyonlarca çiftçinin daha sağlıklı koşullarda pamuk üretmesini sağlamak için oluşturulmuş gönüllü bir program, sektörün geleceğini garanti altına almak için 2005’te”İyi pamuk uygulamaları" (Better Cotton Initiative-BCI) adlı İsveç kökenli ticari amaç gütmeyen bir konsey olarak kuruldu. Konsey, pamuk tedarik zinciri ve ilgili paydaşlarla işbirliği yaparak küresel pamuk üretimini çevresel, sosyal ve ekonomik anlamda sürdürülebilir kılmayı ve uzun vadede bu üretim kalitesini tüm dünyaya yaymayı kendine ilke edindi. Aynı zamanda küçük ve büyük pamuk çiftçileri için sosyal ve ekonomik faydaları iyileştirmeye çalışıyor. Bu girişim bölgesel koşullara bağlı olarak pamuk üretimiyle ilgili oldukça fazla konuyu gündeme getirerek pamuk üretiminin önemli negatif etkilerine işaret etmeyi hedefliyor. Devamlı iyileştirme eylemlerinin daha fazla alana yayılması için belli bölgelerde mücadele ediyor. Bölgelere özgü strateji ve araçlarla uygulanan küresel prensipleri ve kriterleri oluşturmak BCI organizasyonunun yaklaşımını oluşturuyor. BCI uygulama stratejilerinin etkisini ölçmek için de bölgesel tabanlı göstergelerin kullanılması hedefleniyor.

Bossa bu yıl iyi pamuk uygulamaları alanında hedefini geçerek toplam pamuk tüketiminin %35’sini iyi pamuktan oluşturmaktadır. ( Better Cotton) 2017 yılı için bu oranı %60’a taşıma hedefi ile uygulamaya destek vermektedir. 2018 yılında Bossa’nın pamuk tüketiminin %90 i iyi pamuk; % 10 ise organic pamuk olacaktır.

Better Cotton Initiative (BCI) - 2011'den beri
Pamuk, denim üretiminde kullanılan en temel hammaddedir. Bu yüzden, BCI programının daha fazla sürdürülebilir ürünlerine yönelik yapılan bütün adımlarını takip eden Bossa, bu konuda hedeflerimizi başarmamıza önemli bir katkı sağlar.

BCI Initiative organizasyonun çok paydaşlı grubu ile yoğun işbirliği içinde daha iyi ve daha sürdürülebilir pamuk yetiştirme olarak tanımlanmaktadır. Bu yöntemle yapılan ürüne ‘’Better Cotton’’ denildi. 6 temel prensibi vardır.

1.Better Cotton, zararlı etkileri en aza indirmiş ürün koruma uygulamalarını kullanan çiftçiler tarafından üretilir.
2.Better Cotton, suyu verimli şekilde kullanan ve kullanılabilirliğe özen gösteren çiftçiler tarafından üretilir.
3.Better Coton, toprağın yapısına özen gösteren çiftçiler tarafından üretilir.
4.Better Cotton, doğal ortamı korumaya özen gösteren çiftçiler tarafından üretilir.
5.Better Cotton, lifin kalitesinin koruyan ve özen gösteren çiftçiler tarafından üretilir.
6.Better Cotton, saygılı çalışmayı destekleyen çiftçiler tarafından üretilir.

Beter Cotton’ın ilk mahsulü Brezilya, Hindistan, Mali ve Pakistan’da ki çiftçiler tarafından 2010-11 yıllarında yapıldı. Çin ve Türkiye’deki ilk mahsül ise 2012 ve 2013 yıllarında alınmaya başlamıştır. Bugün BCI, 5 ana kıtadaki 21 ülkeden alınan masülleri dünya çapında sayısı sürekli artan çiftçilerle örgütler ve hükümetlerin düzenli olarak ortak yollarını aradıkları bir tartışma konusudur.